سرویس و تعویض فیلتر هوا دیزل ژنراتور

سرویس و تعویض فیلتر هوا دیزل ژنراتور + فیلم

فیلتر هوای دیزل ژنراتور از مهمترین قسمت های آن به شمار می رود. این قطعه، با جدا سازی ضایعات از هوا آن را برای استفاده در دیزل ژنراتور کاملا آماده می کند. هر چه هوا برای سوختن در دیزل ژنراتور تمیز تر باشد، عمل احتراق داخل سیلندر بهتر و کامل تر صورت می گیرد. همین موجب می شود که انرژی شیمیایی گازوئیل به طور کامل آزاد گردد و بازده دیزل ژنراتور بسیار بیشتر شود.

از طرفی وجود ناخالصی های ریز ممکن است باعث ایجاد خراش روی بدنه سیلندر بشود. این موضوع با قرارگیری ناخالصی بین سیلندر و پیستون اتفاق می افتد. پس فیلتر هوا می تواند با تمیز نگه داشتن هوای مصرفی در دیزل ژنراتور، طول عمر آن را هم بسیار افزایش دهد. اینجاست که سرویس و تعویض به موقع فیلتر هوای دیزل ژنراتور اهمیت پیدا میکند.

 

پیش صافی یا فیلتر ذرات درشت

این قسمت در بیشتر دیزل ژنراتور ها وجود دارد. پیش صافی پره هایی به صورت مورب دارد. این پره ها هنگام ورود هوا، به آن حرکت آن حالت چرخشی میدهد. این حرکت، باعث می شود، ذرات درشت موجود در هوا با دیواره برخورد کنند و پایین بریزند. هنگام سرویس، باید محفظه پیش صافی تخلیه و تمیز گردد.

فیلتر هوا یا صافی خشک

یکی از رایج ترین انواع فیلتر هوا، فیلتر هوای خشک است. به طور مثال در بسیاری از انواع مدل های دیزل ژنراتور کامینز از این مدل فیلتر هوا استفاده شده است. در این مدل فیلتر هوا از نوعی کاغذ مخصوص استفاده می شود. این کاغذ دارای منافظ بسیار ریز و شبکه مانند است. بسیاری از ناخالصی های هوا در این مرحله از هوا جدا می شوند. این فیلتر باید به موقع، براساس میزان ساعت کاری دیزل ژنراتور، تمیز گردد. تمیز کردن این فیلتر با دمیدن کمپرسور هوا از داخل به خارج انجام می شود. اگر فیلتر آسیب دیده باشد، باید تعویض گردد.

داخل این فیلتر و قبل از ورود هوا به موتور یک فیلتر دیگر هم قرار دارد که برای اطمینان از تمیزی هوا استفاده می شود. این فیلتر را نباید تمیز نمود و در صورت کثیفی باید تعویض گردد.

فیلتر هوا یا صافی روغنی

اساس کار در این فیلتر به این صورت است که هوا با عبور از میان روغن تمیز میگردد. ذرات و ناخالصی ها با عبور از میان روغن به آن می چسبند و هوای تمیز وارد موتور می شود. مراحل سرویس این مدل فیلتر هوا در ویدئو بالا کاملا نشان داده شده است.

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

سرویس سیستم سوخت و تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور + فیلم

با سلام خدمت همه شما همراهان عزیز و محترم. در این مقاله تلاش کرده ایم که مراحل سرویس سیستم سوخت رسان دیزل ژنراتور را بررسی کنیم. همین موضوع توفیق اجباری شد که به تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور هم بپردازیم. پس در ادامه با همراه باشید که روش استاندارد این دو موضوع را شرح دهیم.

اولین موضوع در سرویس سیستم سوخت رسان دیزل ژنراتور بررسی اتصالات و شلنگ های مرتبط هست. باید چک شود که اتصالات نشتی نداشته باشند. شلنگ ها هم باید مورد بازبینی قرار بگیرند که دچار فرسودگی و نشت نشده باشند. در صورت بروز هر یک از این موارد، هر چه سریع تر باید نسبت به تعویض قطعه معیوب اقدام شود. توضیحات بیشتر در این باره را می توانید در مقاله 4 راز سیستم سوخت رسان مطالعه کنید.

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

برای تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور باید چند مرحله پشت سر گذاشته شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. در هنگام انجام این مراحل دقت کنید که باید لباس کار مخصوص به تن داشته باشید. اگر انگشتر و یا گردنبندی دارید حتما در بیاورید. در نهایت هم استفاده از دستکش و عینک مخصوص را فراموش نکنید. چرا که ممکن است گازوئیل در بعضی اتصالات تحت فشار باشد و در صورت باز شدن محل اتصال گازوئیل با فشار روی دست و سر و صورت اپراتور بپاشد.

 

1- تعویض صافی زیر پمپ سه گوش

ابتدا با باز کردن صافی زیر پمپ سه گوش اقدام به تمیز کردن آن نمایید. اگر این صافی دچار آسیب و پارگی شده بود. آن را تعویض کنید. پس از این کار دوباره صافی را در جای خود قرار دهید و در محل، محکم کنید.

2- تعویض فیلترهای گازوئیل دیزل ژنراتور

در بیشتر دیزل ژنراتور ها دو فیلتر برای گازوئیل در نظر گرفته شده است. این امر برای این است که سوختی تمیز به موتور دیزل برسد و بازده آن بالاتر رود. معمولا زمان تعویض فیلتر گازوئیل را روی بسته بندی و خود فیلتر نوشته اند. ولی به طور میانگین برای دیزل ژنراتور های دائم کار بهتر است هر صد ساعت یک بار و برای دیزل ژنراتور های اضطراری بهتر است هر 9 الی 12 ماه یک بار اقدام به تعویض فیلتر گازوئیل نمایید. باز هم بهتر است با توجه به نوع دیزل ژنراتور و فیلتر مصرفی با کارشناسان مربوطه مشورت نمایید تا بهترین زمان برای تعویض فیلتر را برای شما مشخص کنند. در این صورت هم ریسک آسیب به دیزل ژنراتور پایین می آید و هم در هزینه ها صرفه جویی کرده اید. کارشناسان ما در شرکت رویان صنعت آمده هستند تا در هر ساعت از شبانه روز به صورت رایگان به شما به صورت رایگان مشاوره بدهند.

برای تعویض فیلتر گازوئیل مطابق ویدئو بالا، پیچ های مربوطه را باز نمایید. فیلتر مصرفی را خارج کنید. محفظه نگهدارنده فیلتر را تمیز کرده و فیلتر جدید را در آن قرار دهید. بهتر است در هر بار تعویض فیلتر، واشر اورینگ بالای فیلتر را هم تعویض نمایید. تعویض فیلتر گازوئیل برای هر دو فیلتر اولیه و ثانویه به یک صورت است.

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

3- هوا گیری گازوئیل دیزل ژنراتور

پس از تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور، هوا گیری گازوئیل هم باید برای آن انجام شود. چراکه با تعویض فیلتر هوا وارد سیستم سوخت رسان شده و این هوا می تواند مشکلاتی را برای دیزل ژنراتور ایجاد کند که در مقالات قبلی به آن پرداخته ایم. برای هوا گیری ابتدا اتصال فیلتر اول را شل می کنیم. با تلمبه آنقدر سوخت را پمپ می کنیم تا هوا از فیلتر اول خارج شده و گازوئیل از کنار مهره ای که شل کرده ایم بیرون بریزد. همین کار را برای فیلتر دوم هم انجام می دهیم.

بعد از آن باید برای هوا گیری پمپ انژکتور اقدام کنیم. برای این منظور پیچ اول اتصال شلنگ به پمپ را شل کرده و با تلمبه سوخت را پمپ می کنیم تا هوای آن کاملا خارج گردد. بعد پیچ بعدی را شل کرده و هوا گیری میکنیم.

توجه: حتما بعد از هوا گیری هر محل اتصال در فیلتر ها یا پمپ انژکتور، دوباره پیچ اتصالات را محکم کنید.

در پایان چند نکته لازم به ذکر است:

– مراقب باشید آشغال وارد باک گازوئیل نشود.

– سعی کنید از سوختی با کیفیت برای دیزل ژنراتور استفاده نمایید.

– بهتر است از مکمل های سوخت استفاده نکنید.

– اجازه ندهید باک گازوئیل کاملا خالی شود. زیرا این موضوع باعث میشود هوا وارد سیستم سوخت شده و دیزل ژنراتور به هوا گیری نیاز پیدا کند.

 

تعویض روغن دیزل ژنراتور 2

آموزش تعویض روغن دیزل ژنراتور + فیلم

مراحل تعویض روغن دیزل ژنراتور

یکی از مواردی که در نگهداری درست و اصولی دیزل ژنراتور باید به آن توجه شود، تعویض روغن دیزل ژنراتور است. این کار در عین حال که بسیار ساده به نظر می رسد، حاوی نکات ظریفی است که در صورت توجه به آن ها می توانید عمر مفید دیزل ژنراتور و بازده آن را به میزان بسیار زیادی افزایش دهید.

در فیلم زیر مراحل یک تعویض روغن ساده را نشان داده ایم و در ادامه به بررسی بیشتر مراحل تعویض روغن موتور دیزل می پردازیم.

 


1- خاموش کردن دیزل ژنراتور

این موضوع بیشتر در دیزل ژنراتور های دائم کار نمود پیدا می کند. چرا که دیزل ژنراتورهای اضطراری، معمولا خاموش هستند و همانطور که از عنوان آن ها مشخص است فقط در زمان های اضطراری از آن ها استفاده می شود.

2- قطع کردن اتصال باتری

این مرحله برای ایمنی بیشتر توصیه می شود. ما در دیزل ژنراتور با ولتاژ های بسیار بالایی سرو کار داریم. همچنین موتور دیزل موتوری است دارای قدرت بسیار زیادی است. قدرتی که بتواند چنین ولتاژ هایی را تولید کند. به همین دلیل بهتر است نکات ایمنی بیشتری را در هنگام سرویس و بررسی این ماشین ها، مورد توجه قرار دهیم. با قطع اتصالات باتری می توان سطح اشتباهات انسانی را تا حد بسیار زیادی پایین آورد.

برای تخلیه الکتریسیته ساکن در دیزل ژنراتور بهتر است، پس از قطع باتری حدود 10 دقیقه صبر کنیم.

3- بررسی سطح روغن

این مورد در زمان های چک کلی دستگاه بررسی می شود. وقتی که هنوز تا زمان تعویض روغن زمان باقی است، گاها لازم است دیزل ژنراتور مورد چک و بررسی کلی قرار بگیرد. این موضوع در دیزل ژنراتور های اضطراری از اهمیت بیشتری برخوردار است. بررسی سطح روغن هم یکی از این موارد است که در این بازدید ها بررسی می شود. باید مطمئن شویم که سطح روغن بین میزان مینیمم و ماکسیمم قرار دارد.

در صورتی که سطح روغن کمتر از مینیمم بود باید کمی به آن روغن اضافه کنید و دیزل ژنراتور را در اسرع وقت به متخصص نشان دهید تا علت کم شدن روغن را بررسی و رفع نماید.

از روغنی استفاده کنید که دارای API یکسان ، با روغن داخل موتور باشد. بهتر است مارک هردو روغن هم یکی باشد. اطلاعات بیشتر درباره API  ها را می توانید در نرم افزار دیزل بان بیابید که به صورت رایگان از همین سایت قابل دانلود است.

4- تخلیه روغن

روغن مصرف شده را با باز کردن پیچ کارتل از دیزل ژنراتور خارج کنید. قبل از این کار اجازه دهید تا موتور دیزل سرد شود. چرا که روغن داغ می تواند آسیب جدی به اپراتور وارد کند.

بعد از بازکردن پیج کارتل، صبر کنید تا روغن به طور کامل از دیزل ژنراتور خارج گردد. قبل از بستن مجدد پیچ بررسی کنید که پیچ سالم، بدون ترک و کج شدگی باشد. سپس پیچ را آب بندی کرده و ببندید.

5- تعویض فیلتر روغن

بهتر است فیلتر روغن با هر بار تعویض روغن تعویض گردد، با این حال تعویض همیشگی آن لازم نیست. با توجه به توضیحات فیلتر و میزان ساعت کار دیزل ژنراتور می توان زمان مناسب تعویض فیلتر روغن را به دست آورد. تعویض فیلتر روغن در دیزل ژنراتور هم، مانند تعویض روغن دیزل ژنراتور از اهمیت بالایی برخوردار است و عدم تعویض به موقع آن می تواند آسیب زیادی به دستگاه وارد کند.

6- ریختن روغن تازه در موتور دیزل

بر اساس نیاز روغن با API مناسب را داخل موتور دیزل بریزید. دقت کنید که سطح روغن از مقدار  ماکسیمم بیشتر نشود. بعد از این مرحله و با توجه به نوع روغن زمان تعویض بعدی را در دفترچه سرویس دیزل ژنراتور ثبت کنید.

زمان تعویض فیلتر روغن را هم در دفترچه باید ثبت نمود. همانطور که گفته شد این زمان ها بر اساس مشخصات ثبت شده روی فیلتر روغن و ساعات کار دیزل ژنراتور قابل محاسبه است.

البته اگر از نرم افزار دیزل بان استفاده می کنید، به هیچ عنوان احتیاجی به این کارها نیست. نرم افزار زمان مناسب تعویض روغن و یا فیلتر روغن را با آلارم، به شما یادآوری خواهد نمود.

دود سفید دیزل ژنراتور

بررسی علل دود سیاه یا سفید در دیزل ژنراتور (قسمت دوم)

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم، دیزل ژنراتور، ماشینی نسبتا گران قیمت است. هزینه تعمیر و نگهداری از این مولد برق هم به طبع گران است. ولی می توان با مشاهده و بررسی بعضی از شواهد از بسیاری از این هزینه تعمیرات جلوگیری نمود.

یکی از این عوامل، توجه به رنگ دود خروجی از اگزوز دیزل ژنراتور می باشد. در مقاله قبل دود سیاه رنگ خروجی از اگزوز را بررسی کردیم. 4 عامل که می تواند باعث این موضوع شوند را هم بیان و راهکارهای برطرف کردن آن ها را هم بررسی کردیم.

در این مقاله علل دیگری که باعث سیاه شدن دود خروجی از دیزل ژنراتور هستند را بررسی میکنیم و در پایان، به بررسی دود سفید رنگ و عوامل موثر در آن می پردازیم.

5- وجود ایراد در اینترکولر

همانطور که می دانید اینترکولر به همراه افترکولتر در دیزل ژنراتور از قطعاتی ضروری محسوب می شوند. اینتر کولر در قسمت جلو رایاتور دیزل ژنراتور قرار دارد. وظیفه ی این قطعه این است که هوا متراکم شده توسط توربو شارژ را قبل از وارد شدن به سیلندر، خنک کند. این به آن علت است که توربوشارژ، هوا را متراکم میکند، متراکم شدن هوا طبق قوانین ترمودیناک باعث بالا رفتن دمای آن می شود. دمای بالا هم باعث کم شدن میزان اکسیژن در حجم مشخصی از هوا خواهد شد. لذا اینترکولر در دیزل ژنراتور بعد از توربوشارژ و قبل از ورودی به سیلندر، دمای هوا را کاهش می دهد.

اینتر کولر با کاهش دمای هوا و بالطبع، افزایش اکسیژن موجود در آن، راندمان دیزل ژنراتور را هم بسیار بالا برده و مصرف سوخت را کاهش می دهد.

کاهش دمای هوا در اینترکولر با خود هوا انجام می شود. به این صورت که هوایی که در مسیر رسیدن به سیلندر دیزل ژنراتور است، در اینترکولر در مجاورت هوای خنک قرار گرفته و دمای خود را از دست می دهد. برای همین باید سلامت شلینگ هایی که هوای خنک را به داخل اینتر کولر می آورند در چک آپ ها مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر این شیلنگ ها نتوانند هوا را به درستی  به اینترکولر برسانند، دمای دیزل ژنراتور بالا می رود. همین عامل باعث پایین آمدن راندمان دیزل ژنراتور شده و باعث سیاه شدن دود خروجی از اگزوز دیزل ژنراتور می شود.

پس در صورتی که مشاهده کردید دود خروجی به رنگ سیاه درآمده، یکی از عوامل ممکن است خرابی و نشتی در لوله های اینتر کولر باشد.

البته ممکن است که چشمه های هوای اینترکولر دچار گرفتگی شده باشند. در این صورت هم هوا به درستی به اینترکولر نمی رسد و دوباره با افزایش دمای موتور دیزل و سیاه شدن دود مواجه خواهیم بود. پس باید رادیاتور ها کامل شست شو شده و مسیر هوا باز شود.

6- نقص فنی در توربو شارژ

از دیگر عواملی که ممکن است باعث سیاه شدن دود خروجی از اگزوز دیزل ژنراتور شود، وجود نقص فنی در توربوشارژ دیزل است. توربو شارژ در سیستم دیزل ژنراتور نقش مهمی دارد که در مقاله – 4 راز سیستم سوخت رسان دیزل ژنراتور – به آن پرداختیم. برای بررسی توربو شارژ، در هنگام دیزل خاموش بوده و سرد است؛ دهانه ورودی هوا به داخل سوپر را جدا میکنیم. و با دست به بررسی عملکرد آن می پردازیم. در صورتی که قفل بود و حرکتی نمی کرد، باید کل توربو شارژ به کارشناس نشان داده شود.

در صورت حرکت دقت کنید که شافت سوپر (توربو شارژ) باید دارای لقی بسیار کمی باشد. اگر در توربو شارژ لقی زیادی را مشاهده کردید، باید قبل از خرابی توربین، باز هم کل توربو شارژ به کارشناس نشان داده شود تا مشکل را بررسی و برطرف نمایند.

7- سایر عوامل

عواملی که مورد بررسی قرار گرفت مربوط به خروج دود سیاه از اگزوز دیزل ژنراتور در حالت زیر بار بود. اگر دیزل ژنراتور در حالت کار به صورت درجا هم دود سیاه تولید می کرد ممکن است ایراد عوامل زیر باشد.

– پایین بودن کیفیت سوخت

– کثیف یا مسدود بودن انژکتور

– شکستگی سوپاپ ها یا ضعیف بودن رینگ ها

در ادامه به بررسی علل خروج دود سفید از دیزل ژنراتور می پردازیم.

 

بررسی علل خروج دود سفید در دیزل ژنراتور

یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه شود. خروج دود سفید در دیزل ژنراتور است. علل این موضوع می تواند وجود آب در گازوئیل باشد؛ که برای رفع ان در مقاله – چرا دیزل ژنراتور روشن نمی شود – به تفضیل صحبت کردیم. عوامل دیگر می تواند موارد زیر باشد:

– فرسودگی یا معیوب بودن سوزن انژکتور

– عدم آب بندی صحیح سوپاپ ها

– احتمال شکستگی سوپاپ ها

– احتمال فرسودگی یا شکستگی رینگ تراکم

برای موارد بالا باید با کارشناسان مربوطه تماس گرفت زیرا شناسایی و رفع آن ها نیاز به ابزار مخصوص دارد.

دود سیاه دیزل ژنراتور

بررسی علل دود سیاه یا سفید در دیزل ژنراتور (قسمت اول)

دیزل ژنراتور میتواند دچار نقص های فنی بسیار پر هزینه ای شود. اما میتوان از بروز بسیاری از این نقص ها جلوگیری کرد. آن هم با مراقبت های استاندارد و سرویس های دوره ای مناسب و حساب شده. برای این موضوع باید با نشانه ها آشنا باشیم. اغلب مشکلات دیزل ژنراتور نشانه ی خارجی دارد که از بروز آن مشکل خبر می دهد. رنگ دود دیزل ژنراتور ها هم یکی از این نشانه ها است. با توجه و بررسی رنگ دود خروجی از اگزوز موتور دیزل موجود در  دیزل ژنراتور، میتوان از بروز بسیاری از مشکلات پرهزینه در دیزل ژنراتور جلوگیری نمود. در مقالات قبلی، علت دود آبی در دیزل ژنراتور را بررسی کردیم. در ادامه دود سفید رنگ و دود سیاه رنگ خروجی از اگزوز دیزل ژنراتور را مورد بررسی قرار می دهیم. عوامل این دو را عنوان کرده و راهکار های اولیه برای برطرف کردن آن را مورد تحلیل قرار خواهیم داد.

علل خروج دود سیاه در دیزل ژنراتور زیر بار

منظور از دیزل ژنراتور زیر بار، دیزل ژنراتوری است که مشغول تولید برق بوده و از انرژی الکتریکی و برق تولیدی آن استفاده می شود. دود خروجی از دیزل ژنراتور در این حالت، می تواند سیاه رنگ بشود. علل آن می تواند موارد زیر باشد:

1- موتور دیزل با زیر بار زیاد کار میکند

هر موتور دیزلی که در دیزل ژنراتور استفاده می شود، توان تولیدی خاصی دارد. حداکثر توانی که می توان از یک موتور دیزل استخراج نمود، توان نامی آن موتور دیزل نامیده می شود. اگر وسایل برقی زیادی به دستگاه دیزل ژنراتور متصل گردد؛ ویا یک وسیله برقی پرمصرف از برق تولیدی دیزل ژنراتور استفاده نماید، توانی بیشتر از توان نامی، از موتور دیزل ژنراتور کشیده خواهد شد.

این موضوع علاوه بر اشکالات زیادی که برای موتور دیزل به وجود می آورد، باعث سیاه شدن دود خروجی از دستگاه دیزل ژنراتور هم می شود. پس در اولین مرحله باید توان مصرفی را به پایین توان نامی موتور دیزل کاهش داد.

همین موضوع علت اهمیت بررسی دقیق نیاز مجموعه به دیزل ژنراتور، قبل از خرید دیزل آن را نشان می دهد. باید با توجه به توان مورد نیاز اقدام به خرید دیزل ژنراتور متناسب با میزان مصرف مجموعه نمود.

2- سیم پیچ ژنراتور برق سوخته است

عامل بعدی که موجب سیاه شدن دود خروجی از دیزل ژنراتور می شود، سوختن سیم پیچ ژنراتور برق است. برای بررسی این مشکل، باید در صورت سوختگی ژنراتور و یا رگلاتور ولتاژ، با جدا سازی سیم تحریک ژنراتور، موتور دیزل را از زیر بار خارج کنیم. اگر مشکل، سوختگی سیم پیچ باشد، با انجام این عمل، رنگ دود خروجی از دیزل ژنراتور به حالت طبیعی برخواهد گشت. پس بعد از آن، باید سیم پیچ توسط کارشناس مورد بررسی قرار بگیرد.

دود سیاه دیزل ژنراتور

دود سیاه دیزل ژنراتور

3- تنظیم نبودن پمپ انژکتور

در دیزل ژنراتور چندین پمپ وجود دارد که در مقالات قبلی به بعضی از آن ها اشاره شد. پمپ سوخت و پمپ آب (واتر پمپ) از مهمترین آن ها است. حتی همانطور که در مقاله 4 راز سیستم سوخت رسان دیزل ژنراتور بحث کردیم، دو پمپ برای سوخت دیزل ژنراتور وجود دارد. پمپ انژکتور هم از دیگر این پمپ ها است که در دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این پمپ تنظیم نباشد، و سوخت بیش از حد وارد موتور شود؛ باعث می شود که دود خارج شده از اگزوز، به رنگ سیاه دربیاید. پس این مورد هم در سیاه بودن دود خروجی، محتمل است و باید توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرید و در صورت لزوم تنظیم گردد.

4- هوا، کم به موتور می رسد

احتراق و روشن شدن آتش به سه عامل احتیاج دارد: ماده سوختنی، حرارت و اکسیژن. اگر این سه مورد به اندازه کافی وجود داشته باشد، آتش با تولید دی اکسید کربن، دود بی رنگ و کم ضرری تولید میکند. ولی اگر هوا به میزان کم به آتش برسد. اصلاحا شعله دچار خفگی شده و تولید مونو اکسید کربن می نماید. در این حالت، دود تولیدی هم سیاه رنگ خواهد بود. همین عوامل در احتراق های درون موتور دیزل هم صادق است. اگر دود خروجی از اگزوز سیاه رنگ است، یکی از عوامل، ممکن است نرسیدن هوای کافی به موتور دیزل ژنراتور باشد.

در این حالت باید ابتدا فیلتر هوا مورد بررسی قرار بگیرد. در صورت کثیف بودن، نشانگر فیلتر به رنگ قرمز در خواهد آمد. پس باید فیلتر هوا را تعویض نمود.

اگر مشکل برطرف نشد، در این مورد، باید مسیر هوا را هم مورد بررسی قرار داد و در صورت گرفتگی اقدام به بازگشایی مسیر ورود هوا نمود.

گاهی هم عدم تنظیم اسبک سوپاپ های هوا موجب بروز این مشکل می شوند که باید توسط کارشناس بررسی و در صورت لزوم تنظیم گردند.

سایر عوامل که باعث می شوند دود خروجی از دیزل ژنراتور، سیاه رنگ شود. و عواملی که باعث سفید رنگ شدن دود خروجی از دیزل ژنراتور می شود را در مقاله بعد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چرا دیزل ژنراتور روشن نمی شود 2

چرا دیزل ژنراتور روشن نمی شود؟ (قسمت دوم)

در ادامه مقاله قبلی به عوامل روشن نشدن موتور دیزل ژنراتور می پردازیم. در قسمت اول -چرا دیزل ژنراتور روشن نمی شود؟- چهار عامل مورد بررسی قرار گرفت که عبارت بودند از:

1- گرفتگی یا یخ زدگی لوله سوخت

2- وجود هوا در سیستم سوخت رسانی

3- مسدود شدن فیلتر گازوئیل

4- زیاد بودن بار موتور

حال به باقی عوامل موثر بر روشن نشدن دیزل ژنراتور می پردازیم.

5- اشکال در پمپ سه گوش

دیزل ژنراتورها دارای دو پمپ سوخت هستند. پمپ اولیه آن ها به پمپ سه گوش هم شناخته می شوند. باید بررسی کنید که در حین زدن استارت، عملکرد این پمپ به چه صورت است. اگر در حین زدن استارت گازوئیل از مسیر برگشت به مخزن سوخت برگشت نداشته باشد، نشان دهنده ایراد در پمپ اولیه یا همان پمپ سه گوش است. در این صورت برای رفع ایراد باید نسبت به سرویس یا تعویض این پمپ اقدام فرمایید.

6- رها نشدن فنر سلونوئید

سلونوئید، به قسمتی از دیزل ژنراتور گفته می شود که درواقع کار خاموش کردن دیزل ژنراتور را به عهده دارد. به همین دلیل به آن -خاموش کن- هم گفته می شود.

در برخی از دیزل ژنراتورها، در هنگام روشن کردن، باید سلونوئید فعال شود تا سوخت به موتور دیزل برسد. بنابراین در هنگام استارت باید با دست، سلونوئید را نگه داشته تا دیزل ژنراتور روشن شود.

برای بررسی عملکرد خاموش کن یا همان سلونوئید، یک سیم از مثبت باتری به سر مثبت خاموش کن وصل کنید. در صورتی که سلونوئید عمل نکرد، نسبت به تعویض آن اقدام کنید؛ ولی اگر سلونوئید درست عمل کرد، باید به بررسی مسیر سیم کشی و همچنین رله مربوطه اقدام شود.

چرا دیزل ژنراتور روشن نمی شود 2

چرا دیزل ژنراتور روشن نمی شود 2

در هنگام استارت، ابتدا یکی از دو رله داخل تابلو وصل و بعد از چند ثانیه رله دوم وصل می شود. اولین رله همان رله مربوط به خاموش کن است. این همان رله ای است که باید عملکرد آن را بررسی کنید. در اینجا در صورتی که رله وصل نشد، برای اینکه بوبین رله را تست کنید، آن را با رله دوم تعویض نمایید.

اگر بوبین رله سالم بود. پلاتین رله را بررسی کنید. وجود دوده سیاه بر روی پلاتین، نشانه خرابی آن است و باید نسبت به تعویض آن اقدام گردد.

هشدار: درهنگام بررسی رله، امکان برق گرفتگی وجود دارد. ولتاژ رله بر روی بوبین آن نوشته شده است. حتما در هنگام کار با رله ولتاژ آن را مد نظر قرار دهید.

7- گرفتگی ورودی یا مانیفولد هوا

اگر در هنگام استارت متوجه شدید، موتور روشن نمی شود و دود سیاه رنگ از اگزوز موتور دیزل ژنراتور خارج می شود؛ معلوم است که هوا به درستی به دیزل ژنراتور نمیرسد. در این صورت است که باید مسیر ورود هوا و فیلتر هوا بررسی شوند که گرفتگی نداشته باشند. به همین صورت، با توجه به رنگ دود خروجی می توان به سایر اشکالات دیزل ژنراتور پی برد. در مقاله ای علت رنگ آبی دود اگزوز دیزل را بررسی کردیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

8- وجود آب یا ناخالصی در گازوئیل

کیفیت پایین گازوئیل عامل دیگری است که می تواند باعث روشن نشدن دیزل ژنراتور شود. وجود آب یا ناخالصی در گازوئیل، کیفیت آن را پایین آورده و حتی می تواند به موتور دیزل ژنراتور آسیب برساند. در موتور دیزل، فیلتری وجود دارد که آب را از گازوئیل جدا می کند. برای بررسی وجود آب در گازوئیل، باید شیر تخلیه این فیلتر تا تخلیه کامل باز و وجود آب در سوخت بررسی شود. در صورتی که آب در سوخت مشاهده شد. باید ابتدا توسط پمپ دستی فیلتر آبگیر را دوباره پر کنیم. سپس لوله سوخت را از سر سوزن باز می کنیم. بعد با زدن استارت، آب را از لوله ها و پمپ فارسونگا خارج می کنیم.

اگر گازوئیل کثیف بود، باید اول فیلتر های گازوئیل را تعویض کنیم. سپس باید نسبت به هواگیری موتور دیزل ژنراتور اقدام کنیم.

9- اشکال در انژکتور

انژکتور قسمت دیگری از دیزل ژنراتور است که در صورتی که وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، می تواند مانع روشن شدن دیزل ژنراتور شود. در این بخش به اشکالات انژکتور موتور دیزل ژنراتور می پردازیم.

اگر در هنگام استارت موتور دیزل روشن نشد و مشاهده کردید هیچ دودی از اگزوز خارج نمی شود. بررسی کنید که سوخت در لوله ها وجود دارد و به موتور دیزل ژنراتور رسیده است یا نه. اگر سوخت هم مشکلی نداشت، ممکن است سوراخ سوزن های انژکتور دچار گرفتگی شده باشند. در این صورت باید سوزن های انژکتور توسط کارشناسان مربوطه بررسی شوند.

ممکن است مشاهده کنید که مقداری گازوئیل از لوله ها و اتصالات پمپ تا سوزن انژکتور، نشت کرده است. این هم می تواند نشان دهنده عملکرد نادرست انژکتور باشد. در این صورت نسبت به رفع نشت سوخت اقدام کرده و سپس مجددا اقدام به روشن نمودن دیزل ژنراتور نمایید.

عوامل دیگری هم میتوانند در عملکرد انژکتور اشکال آفرین باشند. ازجمله شکستگی یکی از قطعات پمپ فارسونگا، ضعیف بودن انژکتور و یا تنظیم نبودن آن که در این موارد باید موضوع به کارشناسان مربوطه ارائه شود.

10- اشکالات فنی دیگر

موارد دیگری هم وجود دارد که باعث می شوند که موتور استارت خورده ولی روشن نشود. مانند نشتی در سر سیلندرها و در قسمت سوپاپ ها ویا مشکل در تایمر دیزل ژنراتور که در هر دو مورد بهتر است به کارشناسان دیزل ژنراتور مراجعه فرمایید.

امیدواریم این مقاله برای شما، مفید واقع شده باشد. با نظرات خود ما را در ارائه مقالات آموزشی بیشتر یاری فرمایید.