دیزل ژنراتور کاترپیلار

معرفی دیزل ژنراتور کاترپیلار

کاترپیلار

در ادامه معرفی شرکت های برتر تولید کننده دیزل ژنراتور امروز کاترپیلار را به صورت اجمال معرفی می کنیم.

کاترپیلار(Caterpillar) یک شرکت آمریکایی است که در زمینه ی طراحی و تولید موتور های دیزلی, دیزل ژنراتور, ماشین آلات کشاورزی, انواع ماشین آلات عمرانی و معدنی نظیر کامیون ها, لودر ها و بولدوزر های سنگین فعالیت میکند. محصولات این شرکت با نام CAT  شناخته می شوند.

سود خالص این شرکت در سال 2018 بیش از 6 میلیارد دلار بوده و مجموع دارایی های آن به بیش از 85 میلیارد دلار می رسد.

دفتر مرکزی کاترپیلار در ایالت ایلینوی ایالات متحده ی آمریکا واقع شده است و مدیرعامل اجرایی کاترپیلار از سال 2010 تا به امروز داگلاس آر. اوبرهلمن(Douglas R. Oberhelman) است.

تاریخچه

در اواخر قرن نوزدهم زمانی که کشاوزان از اسب یا گاو برای شخم زدن زمین ها و کار های کشاورزی استفاده میکردند, فردی به نام بنجامین هولت با الهام از نوآوری در حمل و نقل تراکتور بخار را در سال 1890 تولید کرد.

تراکتور های بخار هولت سال ها بود که بر روی زمین های کشاورزی کار می کردند, اما این تراکتور ها عظیم الجثه بودند و هنگام بارش باران در گل گرفتار می شدند.

هولت برای حل این مشکل روش های زیادی را امتحان کرد و سعی کرد تا با افزایش طول و عرض چرخ ها این مشکل را برطرف کند اما نتیجه ی آن تولید تراکتوری با عرض 14 متر بود که باعث بوجود آمدن مشکلات بسیار بیشتری می شد.

هولت در سال 1904 به جای چرخ از شیار های چوبی پیچیده به زنجیر برای تراکتور آزمایشی شماره 77 استفاده کرد و این ایده بسیار موفق عمل کرد. تراکتور ها به راحتی در زمین های نرم مزارع حرکت میکردند و حتی در زمان بارش باران نیز مشکلی از نظر حرکت نداشتند.

منشا نام کاترپیلار

در 24 نوامبر 1904 و پس از نصب چرخ های جدید بر روی تراکتور, کار شخم یک زمین کشاورزی در منطقه ی مرطوب جزیره ی رابرتز با موفقیت انجام شد. عکاس شرکت, چارلز کلمنت این حرکت نرم تراکتور را به حرکت کاترپیلار(کرم پیله ساز) تشبیه کرد و هولت از این نام خوشش آمد و نام کاترپیلار را برای آن تراکتور انتخاب کرد.

کاترپیلار و جنگ جهانی اول

در سال 1914 و با شروع جنگ جهانی اول, بریتانیا که از قبل تعداد زیادی تراکتور از شرکت هولت خریده بود, از تراکتور ها به عنوان خودروی حمل اسلحه استفاده می کرد. این کار بریتانیا باعث شناخته شدن شرکت هولت شد و توانست میلیون ها دلار تراکتور در طول جنگ به کشور های اروپایی بفروشد.

تاسیس شرکت کاترپیلار

پس از پایان جنگ جهانی اول در سال 1918, تراکتور هایی که در اختیار ارتش ها بود مناسب کار کشاورزی نبود و کشور های اروپایی با برگرداندن تراکتور های خریداری شده باعث کاهش چشمگیر قیمت تراکتور شدند.

در سال 1920 بنجامین هولت پس از تحمل یک دوره بیماری از دنیا رفت و با توجه به کاهش قیمت تراکتور, شرکت هولت دچار رکود شد و مجبور به دریافت وام های کلانی شد.

دیزل ژنراتور کاترپیلار

دیزل ژنراتور کاترپیلار

از طرفی شرکت دیگر آمریکایی یعنی سی ال بست (C.L. Best)  نیز که در زمینه ی تولید تراکتور فعالیت می کرد دچار رکود شده بود و بدهی های مالی سنگینی داشت.

با پیشنهاد هیئت مدیره ی تصمیم گرفته شد که دو شرکت هولت و سی ال بست با هم ادغام شوند تا بتوانند بدهی های مالی را پرداخت کنند و در نهایت در سال 1925 شرکت کاترپیلار از ادغام این دو شرکت تاسیس شد.

کاترپیلار و تولید اولین موتور دیزلی

اولین موتور دیزلی کاترپیلار, D9900 پس از 18 ماه طراحی و آزمایش و هزینه ی بیش از 1 میلیون دلار در سال 1931 برای تامین نیروی تراکتور مدل کاترپیلار 60 تولید شد.

کاترپیلار توسعه موتور های دیزلی خود را به دستگاه های ژنراتور و نیروی دریایی گسترش داد و بعد ها اولین دیزل ژنراتور های کاترپیلار نیز تولید شدند.

کاترپیلار و جنگ جهانی دوم

تانک ها که مهم ترین تجهیزات جنگ بودند با الهام از تراکتور های کاترپیلار ساخته شده بودند. همچنین شرکت کاترپیلار با تبدیل موتور های بنزینی هواپیما به موتور های دیزلی نقش مهمی در برتری نیروی هوایی ایالات متحده ی آمریکا ایفا کرد.

کاترپیلار بخاطر استفاده از موتور های دیزلی در نیروی دریایی ایالات متحده ی آمریکا باعث شد که کشتی های جنگی این کشور بتوانند هزاران مایل را طی کنند و در طول جنگ بسیار موثر واقع شوند و در نهایت نیروی دریایی نیز باعث مشهور شدن کاترپیلار شد.

دیزل ژنراتور های کاترپیلار

یکی از محصولات برجسته ی شرکت کاترپیلار, دیزل ژنراتور کاترپیلار است. از 1930 که کاترپلار اولین موتور دیزلی و چندی بعد دیزل ژنراتور خود را تولید کرد تا به امروز تولید دیزل ژنراتور ادامه دارد و جزو بهترین برند ها در این حوزه است.

در سال 1970 شرکت کاترپیلار, شرکت پرکینز(Perkins)را خریداری کرد.این شرکت در زمینه ی تولید انواع موتور های دیزلی فعالیت می کند و باعث شد که کیفیت و تولید دیزل ژنراتور های کاترپیلار بشدت افزایش پیدا کند.

گستره ی توان دیزل ژنراتور های کاترپیلار بین 300 تا 8000 کاوا می باشد و این توان برای مصارف خانگی و شرکت های کوچک مناسب نمی باشد.

درباره موتور دیزل پرکینز

درباره موتور دیزل پرکینز

تاریخچه

شرکت پرکینز(Perkins)، سازنده موتور های دیزل در دیزل ژنراتور پرکینز و قطعات مربوطه، یکی از معروف ترین شرکت های تولید کننده موتور های دیزلی برای بازار های مختلف اعم از کشاورزی, راه سازی, ساخت و ساز, تولید برق و صنعتی است و یک شرکت زیر مجموعه از شرکت کاترپیلار(Caterpillar) است.

این شرکت در 7 ژوئن 1932 توسط فرانک پرکینز و چارلز والاس چاپمن در شهر پیتر بورو انگلستان با هدف تولید موتور های دیزل با قدرت و دور بالا مخصوص کاربری های کشاورزی تاسیس شد.

اولین تجربه تولید موتور های دیزلی توسط شرکت پرکینز در سال 1932 اتفاق افتاد و این شرکت یک موتور چهار سیلندر به نام Vixen را با موفقیت آزمایش کرد و این موفقیت شروعی برای تولید موتور های دیزل بود. در طول جنگ جهانی دوم شرکت پرکینز از دو موتور دیزلی P4 و P6 رو نمایی کرد و بلافاصله بعد  از پایان جنگ تولید موتور های دیزل را افزایش داد

در سال 1959 شرکت صنایع سنگین آمریکایی به نام مسی فرگوسن(Massey Ferguson) که در زمینه تولید ماشین آلات کشاورزی فعالیت میکند, شرکت پرکینز را خریداری کرد, شرکت پرکینز از سال 1970 به عنوان یک تامین کننده شرکت کاترپیلار(Caterpillar)معرفی شد و در نهایت در سال 1998 توسط شرکت کاترپیلار به قیمت 1/325 میلیارد دلار آمریکا خریداری شد و پرکینز به عنوان زیر مجموعه این شرکت فعالیت خود در زمینه تولید انواع موتور های دیزل را ادامه داد.

 محصولات شرکت پرکینز

به علت معروفیت و کیفیت بالای محصولات شرکت پرکینز, هر چند پرکینز زیر مجموعه شرکت کاترپیلار بشمار میرود اما محصولات تولید شده توسط این شرکت توسط برند خود پرکینز روانه بازار می شود.

شرکت پرکینز دارای بیش از 80 سال سابقه در زمینه تولید دیزل ژنراتور در سراسر جهان است. دیزل ژنراتور های پرکینز به دلیل تمرکز بر تولید توان, دارای برتری کاملی نسبت به رقیبان خود است و این شرکت تا به امروز توانسته است بیش از 20 میلیون دستگاه موتوری تولید کند که نقش بسزایی در تولید انرژی در جهان ایفا میکند.

چند دسته از محصولات تولیدی پرکینز

1-موتور های دریایی پرکینز:

این موتور ها مخصوص کشتی ها و انواع قایق ها و شناور ها تولید می شوند.

 

2-موتور های صنعتی پرکینز:

این نوع موتور ها مخصوص ماشین آلات صنعتی نظیر لودر ها و تراکتور های سبک و سنگین تولید می شوند.

 

3-موتور های تولید برق پرکینز:

این موتور ها که همان دیزل ژنراتورها هستند مخصوص تولید برق صنایع گوناگون در مدل های 10 تا 2000 کاوا تولید می شوند.

درباره موتور دیزل پرکینز

درباره موتور دیزل پرکینز

بررسی موتور و ژنراتور در دیزل ژنراتور پرکینز

1-موتور:

موتور های دیزل ژنراتور های پرکینز دارای دور موتور 1500 rpm یا دور بر دقیقه هستند و از سیستم خنک کننده رادیاتور(Radiator) بهره میبرند و سیستم تزریق سوخت در این موتور ها از نوع مستقیم(Direct) است.

 

2-ژنراتور:

سرعت چرخش رتور ژنراتور برابر با 1500 rpm یا دور بر دقیقه است و دارای درجه حفاظت الکتریکی IP23 است.

 

انواع مدل های ژنراتور های پرکینز

ژنراتور های پرکینز در سه مدل تولید می شود

 

1-مدل 3 سیلندر

از مدل های این گروه میتوان به ژنراتور 10 کاوا با موتور 403A-11G1 استمفورد اشاره کرد که دارای حداکثر قدرت 12/5HP یا اسب بخار است.

 

2-مدل 4 سیلندر

در این گروه نیز می توان دیزل ژنراتور 22 کاوا پرکینز با موتور 404A-22G1 استمفورد را نام برد که دارای حداکثر قدرت 27HP یا اسب بخار است و در حالت استاندارد قابلیت 10 ساعت کار مداوم را دارد.

 

3-مدل 6 سیلندر

در این گروه ژنراتور های سنگین جای می گیرند که یکی از معروف ترین های آن ها ژنراتور 150 کاوا با موتور 1106A-70TG1 می باشد که دارای موتور 170HP است و در شرایط استاندارد قابلیت 10 ساعت کار مداوم را دارد.

 

مزایای دیزل ژنراتور های پرکینز:

دیزل ژنراتور های پرکینز با توجه به قدرت توان 10 تا 2000 کاوا دارای قیمت بسیار مناسب می باشد, از دیگر مزایای این ژنراتور ها مصرف سوخت پایین آن ها, آلودگی صوتی و زیست محیطی استاندارد و همچنین به دلیل موجود بودن تمام قطعات این ژنراتور ها در بازار, سرویس و نگه داری آسان و کم هزینه ای را برای مشتریان اعمال می کند.

 

سری های تولید ژنراتور های پرکینز:

 

1-سری 400

2-سری 1000

3-سری 1100

4-سری 1300

5-سری 1500

6-سری 2000

7-سری 3000

8-سری 4000

 

بررسی کم توان ترین و پرتوان ترین های پرکینز:

 

دیزل ژنراتور سری 400:

دیزل ژنراتور سری 400 کوچک ترین عضو دیزل ژنراتور های پرکینز می باشد که دارای حجم موتور 500 سی سی تا 2000 سی سی و توان 10 تا 30 کاوا می باشد و در مدل های 3 سیلندر روانه بازار می شوند.

 

دیزل ژنراتور سری 4000, غول تولید برق جهان:

دیزل ژنراتور سری 4000 پرکینز یکی از بزرگ ترین و قدرتمند ترین دیزل ژنراتور های جهان است که دارای توان 825 کاوا تا 2500 کاوا می باشند و در مدل های 6 سیلندر, 8 سیلندر, 12 سیلندر و 16 سیلندر تولید می شوند.

بزرگترین دیزل ژنراتور  این گروه مدل 401661TRS می باشد که دارای توان 2500 کاوا می باشد و برای تولید برق صنایع بزرگ همچون نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سرویس و تعویض فیلتر هوا دیزل ژنراتور

سرویس و تعویض فیلتر هوا دیزل ژنراتور + فیلم

فیلتر هوای دیزل ژنراتور از مهمترین قسمت های آن به شمار می رود. این قطعه، با جدا سازی ضایعات از هوا آن را برای استفاده در دیزل ژنراتور کاملا آماده می کند. هر چه هوا برای سوختن در دیزل ژنراتور تمیز تر باشد، عمل احتراق داخل سیلندر بهتر و کامل تر صورت می گیرد. همین موجب می شود که انرژی شیمیایی گازوئیل به طور کامل آزاد گردد و بازده دیزل ژنراتور بسیار بیشتر شود.

از طرفی وجود ناخالصی های ریز ممکن است باعث ایجاد خراش روی بدنه سیلندر بشود. این موضوع با قرارگیری ناخالصی بین سیلندر و پیستون اتفاق می افتد. پس فیلتر هوا می تواند با تمیز نگه داشتن هوای مصرفی در دیزل ژنراتور، طول عمر آن را هم بسیار افزایش دهد. اینجاست که سرویس و تعویض به موقع فیلتر هوای دیزل ژنراتور اهمیت پیدا میکند.

 

پیش صافی یا فیلتر ذرات درشت

این قسمت در بیشتر دیزل ژنراتور ها وجود دارد. پیش صافی پره هایی به صورت مورب دارد. این پره ها هنگام ورود هوا، به آن حرکت آن حالت چرخشی میدهد. این حرکت، باعث می شود، ذرات درشت موجود در هوا با دیواره برخورد کنند و پایین بریزند. هنگام سرویس، باید محفظه پیش صافی تخلیه و تمیز گردد.

فیلتر هوا یا صافی خشک

یکی از رایج ترین انواع فیلتر هوا، فیلتر هوای خشک است. به طور مثال در بسیاری از انواع مدل های دیزل ژنراتور کامینز از این مدل فیلتر هوا استفاده شده است. در این مدل فیلتر هوا از نوعی کاغذ مخصوص استفاده می شود. این کاغذ دارای منافظ بسیار ریز و شبکه مانند است. بسیاری از ناخالصی های هوا در این مرحله از هوا جدا می شوند. این فیلتر باید به موقع، براساس میزان ساعت کاری دیزل ژنراتور، تمیز گردد. تمیز کردن این فیلتر با دمیدن کمپرسور هوا از داخل به خارج انجام می شود. اگر فیلتر آسیب دیده باشد، باید تعویض گردد.

داخل این فیلتر و قبل از ورود هوا به موتور یک فیلتر دیگر هم قرار دارد که برای اطمینان از تمیزی هوا استفاده می شود. این فیلتر را نباید تمیز نمود و در صورت کثیفی باید تعویض گردد.

فیلتر هوا یا صافی روغنی

اساس کار در این فیلتر به این صورت است که هوا با عبور از میان روغن تمیز میگردد. ذرات و ناخالصی ها با عبور از میان روغن به آن می چسبند و هوای تمیز وارد موتور می شود. مراحل سرویس این مدل فیلتر هوا در ویدئو بالا کاملا نشان داده شده است.

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

سرویس سیستم سوخت و تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور + فیلم

با سلام خدمت همه شما همراهان عزیز و محترم. در این مقاله تلاش کرده ایم که مراحل سرویس سیستم سوخت رسان دیزل ژنراتور را بررسی کنیم. همین موضوع توفیق اجباری شد که به تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور هم بپردازیم. پس در ادامه با همراه باشید که روش استاندارد این دو موضوع را شرح دهیم.

اولین موضوع در سرویس سیستم سوخت رسان دیزل ژنراتور بررسی اتصالات و شلنگ های مرتبط هست. باید چک شود که اتصالات نشتی نداشته باشند. شلنگ ها هم باید مورد بازبینی قرار بگیرند که دچار فرسودگی و نشت نشده باشند. در صورت بروز هر یک از این موارد، هر چه سریع تر باید نسبت به تعویض قطعه معیوب اقدام شود. توضیحات بیشتر در این باره را می توانید در مقاله 4 راز سیستم سوخت رسان مطالعه کنید.

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

برای تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور باید چند مرحله پشت سر گذاشته شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. در هنگام انجام این مراحل دقت کنید که باید لباس کار مخصوص به تن داشته باشید. اگر انگشتر و یا گردنبندی دارید حتما در بیاورید. در نهایت هم استفاده از دستکش و عینک مخصوص را فراموش نکنید. چرا که ممکن است گازوئیل در بعضی اتصالات تحت فشار باشد و در صورت باز شدن محل اتصال گازوئیل با فشار روی دست و سر و صورت اپراتور بپاشد.

 

1- تعویض صافی زیر پمپ سه گوش

ابتدا با باز کردن صافی زیر پمپ سه گوش اقدام به تمیز کردن آن نمایید. اگر این صافی دچار آسیب و پارگی شده بود. آن را تعویض کنید. پس از این کار دوباره صافی را در جای خود قرار دهید و در محل، محکم کنید.

2- تعویض فیلترهای گازوئیل دیزل ژنراتور

در بیشتر دیزل ژنراتور ها دو فیلتر برای گازوئیل در نظر گرفته شده است. این امر برای این است که سوختی تمیز به موتور دیزل برسد و بازده آن بالاتر رود. معمولا زمان تعویض فیلتر گازوئیل را روی بسته بندی و خود فیلتر نوشته اند. ولی به طور میانگین برای دیزل ژنراتور های دائم کار بهتر است هر صد ساعت یک بار و برای دیزل ژنراتور های اضطراری بهتر است هر 9 الی 12 ماه یک بار اقدام به تعویض فیلتر گازوئیل نمایید. باز هم بهتر است با توجه به نوع دیزل ژنراتور و فیلتر مصرفی با کارشناسان مربوطه مشورت نمایید تا بهترین زمان برای تعویض فیلتر را برای شما مشخص کنند. در این صورت هم ریسک آسیب به دیزل ژنراتور پایین می آید و هم در هزینه ها صرفه جویی کرده اید. کارشناسان ما در شرکت رویان صنعت آمده هستند تا در هر ساعت از شبانه روز به صورت رایگان به شما به صورت رایگان مشاوره بدهند.

برای تعویض فیلتر گازوئیل مطابق ویدئو بالا، پیچ های مربوطه را باز نمایید. فیلتر مصرفی را خارج کنید. محفظه نگهدارنده فیلتر را تمیز کرده و فیلتر جدید را در آن قرار دهید. بهتر است در هر بار تعویض فیلتر، واشر اورینگ بالای فیلتر را هم تعویض نمایید. تعویض فیلتر گازوئیل برای هر دو فیلتر اولیه و ثانویه به یک صورت است.

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور

3- هوا گیری گازوئیل دیزل ژنراتور

پس از تعویض فیلتر گازوئیل دیزل ژنراتور، هوا گیری گازوئیل هم باید برای آن انجام شود. چراکه با تعویض فیلتر هوا وارد سیستم سوخت رسان شده و این هوا می تواند مشکلاتی را برای دیزل ژنراتور ایجاد کند که در مقالات قبلی به آن پرداخته ایم. برای هوا گیری ابتدا اتصال فیلتر اول را شل می کنیم. با تلمبه آنقدر سوخت را پمپ می کنیم تا هوا از فیلتر اول خارج شده و گازوئیل از کنار مهره ای که شل کرده ایم بیرون بریزد. همین کار را برای فیلتر دوم هم انجام می دهیم.

بعد از آن باید برای هوا گیری پمپ انژکتور اقدام کنیم. برای این منظور پیچ اول اتصال شلنگ به پمپ را شل کرده و با تلمبه سوخت را پمپ می کنیم تا هوای آن کاملا خارج گردد. بعد پیچ بعدی را شل کرده و هوا گیری میکنیم.

توجه: حتما بعد از هوا گیری هر محل اتصال در فیلتر ها یا پمپ انژکتور، دوباره پیچ اتصالات را محکم کنید.

در پایان چند نکته لازم به ذکر است:

– مراقب باشید آشغال وارد باک گازوئیل نشود.

– سعی کنید از سوختی با کیفیت برای دیزل ژنراتور استفاده نمایید.

– بهتر است از مکمل های سوخت استفاده نکنید.

– اجازه ندهید باک گازوئیل کاملا خالی شود. زیرا این موضوع باعث میشود هوا وارد سیستم سوخت شده و دیزل ژنراتور به هوا گیری نیاز پیدا کند.

 

تعویض روغن دیزل ژنراتور 2

آموزش تعویض روغن دیزل ژنراتور + فیلم

مراحل تعویض روغن دیزل ژنراتور

یکی از مواردی که در نگهداری درست و اصولی دیزل ژنراتور باید به آن توجه شود، تعویض روغن دیزل ژنراتور است. این کار در عین حال که بسیار ساده به نظر می رسد، حاوی نکات ظریفی است که در صورت توجه به آن ها می توانید عمر مفید دیزل ژنراتور و بازده آن را به میزان بسیار زیادی افزایش دهید.

در فیلم زیر مراحل یک تعویض روغن ساده را نشان داده ایم و در ادامه به بررسی بیشتر مراحل تعویض روغن موتور دیزل می پردازیم.

 


1- خاموش کردن دیزل ژنراتور

این موضوع بیشتر در دیزل ژنراتور های دائم کار نمود پیدا می کند. چرا که دیزل ژنراتورهای اضطراری، معمولا خاموش هستند و همانطور که از عنوان آن ها مشخص است فقط در زمان های اضطراری از آن ها استفاده می شود.

2- قطع کردن اتصال باتری

این مرحله برای ایمنی بیشتر توصیه می شود. ما در دیزل ژنراتور با ولتاژ های بسیار بالایی سرو کار داریم. همچنین موتور دیزل موتوری است دارای قدرت بسیار زیادی است. قدرتی که بتواند چنین ولتاژ هایی را تولید کند. به همین دلیل بهتر است نکات ایمنی بیشتری را در هنگام سرویس و بررسی این ماشین ها، مورد توجه قرار دهیم. با قطع اتصالات باتری می توان سطح اشتباهات انسانی را تا حد بسیار زیادی پایین آورد.

برای تخلیه الکتریسیته ساکن در دیزل ژنراتور بهتر است، پس از قطع باتری حدود 10 دقیقه صبر کنیم.

3- بررسی سطح روغن

این مورد در زمان های چک کلی دستگاه بررسی می شود. وقتی که هنوز تا زمان تعویض روغن زمان باقی است، گاها لازم است دیزل ژنراتور مورد چک و بررسی کلی قرار بگیرد. این موضوع در دیزل ژنراتور های اضطراری از اهمیت بیشتری برخوردار است. بررسی سطح روغن هم یکی از این موارد است که در این بازدید ها بررسی می شود. باید مطمئن شویم که سطح روغن بین میزان مینیمم و ماکسیمم قرار دارد.

در صورتی که سطح روغن کمتر از مینیمم بود باید کمی به آن روغن اضافه کنید و دیزل ژنراتور را در اسرع وقت به متخصص نشان دهید تا علت کم شدن روغن را بررسی و رفع نماید.

از روغنی استفاده کنید که دارای API یکسان ، با روغن داخل موتور باشد. بهتر است مارک هردو روغن هم یکی باشد. اطلاعات بیشتر درباره API  ها را می توانید در نرم افزار دیزل بان بیابید که به صورت رایگان از همین سایت قابل دانلود است.

4- تخلیه روغن

روغن مصرف شده را با باز کردن پیچ کارتل از دیزل ژنراتور خارج کنید. قبل از این کار اجازه دهید تا موتور دیزل سرد شود. چرا که روغن داغ می تواند آسیب جدی به اپراتور وارد کند.

بعد از بازکردن پیج کارتل، صبر کنید تا روغن به طور کامل از دیزل ژنراتور خارج گردد. قبل از بستن مجدد پیچ بررسی کنید که پیچ سالم، بدون ترک و کج شدگی باشد. سپس پیچ را آب بندی کرده و ببندید.

5- تعویض فیلتر روغن

بهتر است فیلتر روغن با هر بار تعویض روغن تعویض گردد، با این حال تعویض همیشگی آن لازم نیست. با توجه به توضیحات فیلتر و میزان ساعت کار دیزل ژنراتور می توان زمان مناسب تعویض فیلتر روغن را به دست آورد. تعویض فیلتر روغن در دیزل ژنراتور هم، مانند تعویض روغن دیزل ژنراتور از اهمیت بالایی برخوردار است و عدم تعویض به موقع آن می تواند آسیب زیادی به دستگاه وارد کند.

6- ریختن روغن تازه در موتور دیزل

بر اساس نیاز روغن با API مناسب را داخل موتور دیزل بریزید. دقت کنید که سطح روغن از مقدار  ماکسیمم بیشتر نشود. بعد از این مرحله و با توجه به نوع روغن زمان تعویض بعدی را در دفترچه سرویس دیزل ژنراتور ثبت کنید.

زمان تعویض فیلتر روغن را هم در دفترچه باید ثبت نمود. همانطور که گفته شد این زمان ها بر اساس مشخصات ثبت شده روی فیلتر روغن و ساعات کار دیزل ژنراتور قابل محاسبه است.

البته اگر از نرم افزار دیزل بان استفاده می کنید، به هیچ عنوان احتیاجی به این کارها نیست. نرم افزار زمان مناسب تعویض روغن و یا فیلتر روغن را با آلارم، به شما یادآوری خواهد نمود.

دود سفید دیزل ژنراتور

بررسی علل دود سیاه یا سفید در دیزل ژنراتور (قسمت دوم)

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم، دیزل ژنراتور، ماشینی نسبتا گران قیمت است. هزینه تعمیر و نگهداری از این مولد برق هم به طبع گران است. ولی می توان با مشاهده و بررسی بعضی از شواهد از بسیاری از این هزینه تعمیرات جلوگیری نمود.

یکی از این عوامل، توجه به رنگ دود خروجی از اگزوز دیزل ژنراتور می باشد. در مقاله قبل دود سیاه رنگ خروجی از اگزوز را بررسی کردیم. 4 عامل که می تواند باعث این موضوع شوند را هم بیان و راهکارهای برطرف کردن آن ها را هم بررسی کردیم.

در این مقاله علل دیگری که باعث سیاه شدن دود خروجی از دیزل ژنراتور هستند را بررسی میکنیم و در پایان، به بررسی دود سفید رنگ و عوامل موثر در آن می پردازیم.

5- وجود ایراد در اینترکولر

همانطور که می دانید اینترکولر به همراه افترکولتر در دیزل ژنراتور از قطعاتی ضروری محسوب می شوند. اینتر کولر در قسمت جلو رایاتور دیزل ژنراتور قرار دارد. وظیفه ی این قطعه این است که هوا متراکم شده توسط توربو شارژ را قبل از وارد شدن به سیلندر، خنک کند. این به آن علت است که توربوشارژ، هوا را متراکم میکند، متراکم شدن هوا طبق قوانین ترمودیناک باعث بالا رفتن دمای آن می شود. دمای بالا هم باعث کم شدن میزان اکسیژن در حجم مشخصی از هوا خواهد شد. لذا اینترکولر در دیزل ژنراتور بعد از توربوشارژ و قبل از ورودی به سیلندر، دمای هوا را کاهش می دهد.

اینتر کولر با کاهش دمای هوا و بالطبع، افزایش اکسیژن موجود در آن، راندمان دیزل ژنراتور را هم بسیار بالا برده و مصرف سوخت را کاهش می دهد.

کاهش دمای هوا در اینترکولر با خود هوا انجام می شود. به این صورت که هوایی که در مسیر رسیدن به سیلندر دیزل ژنراتور است، در اینترکولر در مجاورت هوای خنک قرار گرفته و دمای خود را از دست می دهد. برای همین باید سلامت شلینگ هایی که هوای خنک را به داخل اینتر کولر می آورند در چک آپ ها مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر این شیلنگ ها نتوانند هوا را به درستی  به اینترکولر برسانند، دمای دیزل ژنراتور بالا می رود. همین عامل باعث پایین آمدن راندمان دیزل ژنراتور شده و باعث سیاه شدن دود خروجی از اگزوز دیزل ژنراتور می شود.

پس در صورتی که مشاهده کردید دود خروجی به رنگ سیاه درآمده، یکی از عوامل ممکن است خرابی و نشتی در لوله های اینتر کولر باشد.

البته ممکن است که چشمه های هوای اینترکولر دچار گرفتگی شده باشند. در این صورت هم هوا به درستی به اینترکولر نمی رسد و دوباره با افزایش دمای موتور دیزل و سیاه شدن دود مواجه خواهیم بود. پس باید رادیاتور ها کامل شست شو شده و مسیر هوا باز شود.

6- نقص فنی در توربو شارژ

از دیگر عواملی که ممکن است باعث سیاه شدن دود خروجی از اگزوز دیزل ژنراتور شود، وجود نقص فنی در توربوشارژ دیزل است. توربو شارژ در سیستم دیزل ژنراتور نقش مهمی دارد که در مقاله – 4 راز سیستم سوخت رسان دیزل ژنراتور – به آن پرداختیم. برای بررسی توربو شارژ، در هنگام دیزل خاموش بوده و سرد است؛ دهانه ورودی هوا به داخل سوپر را جدا میکنیم. و با دست به بررسی عملکرد آن می پردازیم. در صورتی که قفل بود و حرکتی نمی کرد، باید کل توربو شارژ به کارشناس نشان داده شود.

در صورت حرکت دقت کنید که شافت سوپر (توربو شارژ) باید دارای لقی بسیار کمی باشد. اگر در توربو شارژ لقی زیادی را مشاهده کردید، باید قبل از خرابی توربین، باز هم کل توربو شارژ به کارشناس نشان داده شود تا مشکل را بررسی و برطرف نمایند.

7- سایر عوامل

عواملی که مورد بررسی قرار گرفت مربوط به خروج دود سیاه از اگزوز دیزل ژنراتور در حالت زیر بار بود. اگر دیزل ژنراتور در حالت کار به صورت درجا هم دود سیاه تولید می کرد ممکن است ایراد عوامل زیر باشد.

– پایین بودن کیفیت سوخت

– کثیف یا مسدود بودن انژکتور

– شکستگی سوپاپ ها یا ضعیف بودن رینگ ها

در ادامه به بررسی علل خروج دود سفید از دیزل ژنراتور می پردازیم.

 

بررسی علل خروج دود سفید در دیزل ژنراتور

یکی دیگر از عواملی که باید به آن توجه شود. خروج دود سفید در دیزل ژنراتور است. علل این موضوع می تواند وجود آب در گازوئیل باشد؛ که برای رفع ان در مقاله – چرا دیزل ژنراتور روشن نمی شود – به تفضیل صحبت کردیم. عوامل دیگر می تواند موارد زیر باشد:

– فرسودگی یا معیوب بودن سوزن انژکتور

– عدم آب بندی صحیح سوپاپ ها

– احتمال شکستگی سوپاپ ها

– احتمال فرسودگی یا شکستگی رینگ تراکم

برای موارد بالا باید با کارشناسان مربوطه تماس گرفت زیرا شناسایی و رفع آن ها نیاز به ابزار مخصوص دارد.