در ادامه مقالات قبلی که در راستای مراقبت و نگهداری بهتر و بیشتر از دیزل ژنراتور ها تدوین و در اختیار شما قرار گرفت. در این مقاله بر آن شدیم که به بررسی مشکل دمای بسیار بالای آب در دیزل ژنراتور ها بپردازیم.

همانطور که مستحضر هستید، در بسیار از دیزل ژنراتور ها از آب برای خنک کردن موتور دیزل دستگاه استفاده می شود. مشابه همان امری که در موتور خودرو ها وجود دارد؛ آب گرمای اضافه موتور دیزل را به خود جذب می کند و پس از انتقال آن به رادیاتور دستگاه، این گرما را به هوا انتقال داده و از دیزل ژنراتور خارج می کند.

در حالت معمول، دمای آب دیزل ژنراتور که توسط نشاگری در صفحه کنترل نمایش داده می شود، حول یک مقدار مشخص تقریبا ثابت باقی می ماند. ولی موضوع بحث ما بررسی عواملی است که باعث می شود دمای دیزل ژنراتور بالاتر از حد معمول رود. که در ادامه به بررسی این عوامل و راهکارهای برطرف کردن آن می پردازیم.

1- فشار زیاد بر روی موتور (بار زیاد) : با کشیدن آمپر زیاد از دیزل ژنراتور، فشاری بیشتر از معمول به موتور دیزل وارد می شود. در این شرایط اصطلاحا گفته می شود که دستگاه زیر بار زیاد است. بهتر است با زمان بندی، منابع مصرفی را مدیریت کنیم که در یک زمان، چندین دستگاه از دیزل ژنراتور برق نکشد. در این صورت دمای موتور به حد طبیعی خود باز خواهد گشت.

2- کم بودن مقدار آب رادیاتور: گاهی همانند موتور خودرو، این افزایش دما میتواند ناشی از پایین بودن سطح آب رادیاتور باشد. به منظور جلوگیری از این رویداد، توصیه میشود که همواره، بررسی سطح آب رادیاتور، از جمله کارهایی باشد که قبل از راه اندازی دیزل ژنراتور انجام می شود. سطح آب رادیاتور باید تا علامت مربوطه تنظیم گردد.

اگر دیزل ژنراتور به صورت دائم کار استفاده می شود و معلوم شده است که دمای آب بالا رفته، باید دستگاه را خاموش کرد و پس از سرد شدن آن به بررسی سطح آب رادیاتور پرداخت.

3- عدم عملکرد صحیح واتر پمپ: واتر پمپ یکی از اصلی ترین تچهیزات سیستم خنک کننده موتور دیزل به شمار می رود. در صورتی که دمای آب موتور دیزل بالاتر از حد معمول باشد؛ بررسی واتر پمپ از جمله مواردی است که باید انجام شود. برای این منظور، لازم است ابتدا تسمه پروانه از روی پولکی واتر پمپ برداشته شده و چرخش واتر پمپ با دست بررسی شود. بعد از می توان نسبت به خرابی بلبرینگ یا لقی بیش از حد، نسبت به تعمیر یا تعویض واتر پمپ اقدام کرد.

4- ترموستات خوب عمل نمی کند:یکی از قطعات بسیار مهم سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور ها ترموستات است. ترموستات وظیفه دارد که دمای آب خنک کننده را در میزان مشخص ما اگر حفظ کند. این قطعه تا زمانی که دمای آب دور موتور از یک حد مشخصی بالاتر نرفته اجازه ورود آب به رادیاتور را نمی دهد. با توجه به همین ساختار کاملاً مشخص است که اگر این قطعه خراب شود ممکن است دمای آب، از میزان مشخص بالاتر رو برای بررسی ترموستات لازم است که وقتی موتور گرم است دمای قبل و بعد از ترموستات کنترل شود در صورت عدم تطبیق دمایی قبل و بعد از ترموستات لازم است نسبت به تعویض آن اقدام گردد.

5- گرفتگی لوله های آب رادیاتور یا وجود هوا در لوله ها: رادیاتور موتور دیزل قسمتی است که آب داغ در آن گرمای خود را به هوا داده، خنک می شود و دوباره موتور باز میگردد. گاهی گرفتگی لوله های آب رادیاتور یا وجود هوا در آنها باعث می شود که این قسمت از سیستم خنک کننده نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد. برای بررسی این موضوع باید دقت کرد که با وجود دمای بالای آب آیا قسمت بالای رادیاتور گرم و پایین آن خنک است؟ در این صورت امکان گرفتگی لوله های رادیاتور وجود دارد که می بایست رادیاتور باز و برای شستشو و سرویس به کارشناس مربوطه ارائه گردد.

6- گرفتگی شبکه ها یا چشمه های هوای رادیاتور: در ادامه بررسی عملکرد رادیاتور اگر در دمای بالا و پایین رادیاتور تفاوتی نداشت ممکن است ایراد مربوط به گرفتگی شبکه ها یا چشمه های هوای رادیاتور باشد. برای بررسی این موضوع باید به عبور هوا از رادیاتور دقت کنیم. اگر هوا از رادیاتور کم عبور می کرد و یا متوجه شدیم هوا از اطراف پروانه به بیرون پس زده می شود، رادیاتور باید باز شود و نسبت به شستشوی چشم های هوای آن اقدام گردد.

7- شل بودن تسمه پروانه: وسیله ای که هوا را به میان شبکه‌های رادیاتور تزریق می‌کند تا دمای آب داخل آن را کاهش دهد پروانه است. این قطعه به وسیله یک تسمه پروانه به قسمت متحرک موتور متصل است تا انرژی لازم برای حرکت خود را به دست آورد. اگر تسمه پروانه شل باشد انرژی مکانیکی به پروانه منتقل نمی‌شود و پروانه نمی تواند هوا را به درستی به داخل رادیاتور تزریق کند تا دمای آب کاهش یابد. به همین منظور در هنگام بالا رفتن دمای آب رادیاتور، تسمه پروانه باید بررسی شود که آیا از کشش مناسب برخوردار است یا نه همچنین باید سلامت تسمه پروانه هم کنترل گردد.

8- خرابی نشانگر دمای آب: این اتفاق بسیار نادر است. در صورتی که هیچ کدام از موارد بالا باعث متناسب شدن دمای آب رادیاتور نشد باید این مورد هم بررسی گردد. برای این منظور باید از یک نمایشگر دیگر و یا دماسنج، برای اطمینان از صحت نشانگر استفاده و در صورت ایراد نسبت به تعویض نشانگر اقدام گردد.

دمای بالای آب دیزل ژنراتور
دمای بالای آب دیزل ژنراتور

9- مسدود بودن لوله خروجی اگزوز و یا سوپر شارژ: همانطور که از عنوان کاملاً مشخص است اگر لوله خروجی اگزوز و یا سوپر شارژ مسدود باشد باعث افزایش دمای آب دیزل ژنراتور می شود. برای این موضوع باید مسیر بررسی و در صورت وجود مشکل نسبت به باز کردن مسیر و یا تعویض اگزوز و لوله ها اقدام شود.

10- فشار زیاد باد از جهت مخالف رادیاتور: گاهاً پیش می آید که فشار زیاد باد از طرف مخالف رادیاتور وجود دارد. در این صورت است که پروانه نمی‌تواند هوا را به درستی به داخل شبکه های رادیاتور تزریق کند و انرژی آن توسط قدرت باد خنثی می گردد. برای برطرف کردن این مشکل می بایست جهت دیزل را تغییر داده و یا کانال _ عبور هوا به پهلو _ برای دیزل نصب نمود تا جریان عبور هوا از رادیاتور به طور کامل وجود داشته باشد.

دو مورد بعدی کمی تخصصی تر می باشد و برای بررسی آنها باید به کارشناس مربوطه مراجعه کرد:

11- مقدار سوخت تزریق شده در سیلندر ها برابر نیست: بررسی و شناسایی این مشکل نیازمند تجربه و ابزار دقیق تر می باشد لذا لازم است که به کارشناس مربوطه مراجعه کرد. کارشناسان مربوطه سوزن های انژکتور و پمپ فارسونگا را بررسی می‌کند تا این مشکل به برطرف کنند.

12- عدم آب بندی صحیح واشر سرسیلندر: یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش دمای آب دیزل ژنراتور می شود این مورد است. بررسی واشر سرسیلندر نیازمنده ابزار مخصوص بوده و برای آن باید به کارشناسان مربوطه مراجعه گردد.